רימה במיליונים: כתב אישום נגד יו”ר צעירי חב”ד

פרקליטות מחוז ת”א הגישה הבוקר (א’) לביהמ”ש המחוזי בעיר כתב אישום כנגד יוסף אהרונוב, יו”ר עמותת “אגודת צעירי חב”ד”, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במרמה ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

על פי כתב האישום, אשר הוגש על ידי עוה”ד טלי נג’רי וליאת מנור, במסגרת הסדר טיעון, אהרונוב שימש בין השנים 2007-1999 ומשמש עד היום יו”ר עמותת “אגודת צעירי חב”ד”, אשר ניזונה מכספי תרומות שנתקבלו מגורמים שונים בארץ ובחו”ל ומתמיכות אשר קיבלה מתקציב המדינה. אהרונוב שלט בעמותה ובעמותות הקשורות אליה, בפעילותה הפיננסית, בעובדיה, בתיעוד ורישום פעילותה הכספית, ולרוב פעל באמצעות אחרים אשר ביצעו הוראות ומטלות אשר הטיל עליהם.

במסגרת שליטתו המוחלטת והבלעדית בעמותה ועל מנת לקבל כספים במרמה בהיקף של מיליוני שקלים, ניהל אהרונוב את פעילותה הפיננסית של עמותת צעירי חב”ד בשני מישורים: האחת גלויה לכל, והשנייה נסתרת מעיני החשב ורואה החשבון של העמותה ונסתרת מרשם העמותות ורשויות המדינה.

אהרונוב קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב”ד על ידי כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו על שם “חב”ד צ’רנוביל צ’ילדרן” והורה לתורמים מחו”ל להעביר לחשבון הנ”ל כספים. בהמשך הורה אהרונוב להנהלת החשבונות של העמותה לא לרשום את מלוא התרומות אשר הועברו לאותו חשבון וכן לרשום תרומות שנתקבלו – כהלוואות.

בנוסף אהרונוב נטל לעצמו שכר חודשי מהעמותה למרות שלא היה רשאי לכך בהיותו חבר בוועד העמותה, הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי והצהיר בפני הרשויות שאינו מקבל שכר מהעמותה. עוד הורה אהרונוב על רישום מוטעה של הוצאות השכר אשר שולמו לעובדים בעמותה. כתוצאה מפעולותיו קיבל אהרונוב לידיו כ-3.5 מיליון ש”ח והעלים הכנסות נוספות, וכן סייע לעובדי העמותה להעלים הכנסות ולקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק.

1 reply
 1. Joe Levin
  Joe Levin says:

  כתב אישום הוגש הבוקר (ראשון) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הרב יוסף אהרונוב, יו”ר עמותת “אגודת צעירי חב”ד”.

  הרב אהרונוב מואשם בשורה ארוכה של עבירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במרמה ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

  על פי כתב האישום שהוגש במסגרת הסדר טיעון, אהרונוב שימש בין השנים 2007-1999 ומשמש עד היום יו”ר עמותת “אגודת צעירי חב”ד”, אשר ניזונה מכספי תרומות שנתקבלו מגורמים שונים בארץ ובחו”ל ומתמיכות אשר קיבלה מתקציב המדינה.

  אהרונוב שלט בעמותה ובעמותות הקשורות אליה, בפעילותה הפיננסית, בעובדיה, בתיעוד ורישום פעילותה הכספית, ולרוב פעל באמצעות אחרים אשר ביצעו הוראות ומטלות אשר הטיל עליהם.

  במסגרת שליטתו המוחלטת והבלעדית בעמותה ועל מנת לקבל כספים במרמה בהיקף של מיליוני שקלים, ניהל אהרונוב את פעילותה הפיננסית של עמותת צעירי חב”ד בשני מישורים: האחת גלויה לכל והשנייה נסתרת מעיני החשב ורואה החשבון של העמותה ונסתרת מרשם העמותות ורשויות המדינה.

  אהרונוב קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב”ד על ידי כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו על שם “חב”ד צ’רנוביל צ’ילדרן” והורה לתורמים מחו”ל להעביר לחשבון הנ”ל כספים. בהמשך הורה אהרונוב להנהלת החשבונות של העמותה לא לרשום את מלוא התרומות אשר הועברו לאותו חשבון וכן לרשום תרומות שנתקבלו – כהלוואות.

  עוד נטען כי אהרונוב נטל לעצמו שכר חודשי מהעמותה למרות שלא היה רשאי לכך בהיותו חבר בוועד העמותה, הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי והצהיר בפני הרשויות שאינו מקבל שכר מהעמותה. עוד הורה אהרונוב על רישום מוטעה של הוצאות השכר אשר שולמו לעובדים בעמותה.

  כתוצאה מפעולותיו קיבל אהרונוב לידיו כ-3.5 מיליון ש”ח והעלים הכנסות נוספות, וכן סייע לעובדי העמותה להעלים הכנסות ולקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק.

  סנגוריו של הרב אהרונוב, עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מסרו בתגובה: “הרב אהרונוב פועל במשך עשרות שנים במסירות אין קץ למען המפעלים המבורכים של צעירי חב”ד. הרב עושה לילות כימים כדי לאפשר לעמותה לשרוד בתנאים הקשים שבהם היא מצויה. תוך כדי ניהול המערכת המסועפת שבראשה הוא עומד, נעשו מעשים שהוא מביע את צערו עליהם ונוטל את האחריות לכך”.

  “יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי הרב אהרונוב לא נטל מעולם כספים לכיסו ואף לא מואשם בכך. כל הכספים שהתקבלו מכספי התרומות, שימשו לצרכי פרויקט נעלה להצלת ילדי צ’רנוביל. כפי שעולה מההודעה המשותפת של הצדדים, נחתם הסדר טיעון, אשר יוצג לבית המשפט במועד שיקבע”, ציינו עורכי הדין.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply