Passionate Rechnitz Slams Lakewood For Superior Attitude That Leaves Children School-less

In a fiery speech at a recent event in Lakewood, businessman and noted philanthropist Shlomo Yehuda Rechnitz derided a phenomenon which he called “a man-made and self-made problem” regarding education.

He called out the schools and asked “do you think these children are stupid?”

3 replies
 1. Joe Levin
  Joe Levin says:

  רכניץ מזעזע את עולם התורה בארצות הברית: הנגיד שלמה יהודה רכניץ, תקף בחריפות את מנהלי המוסדות בלייקווד והאשים את הנהגת הקהילה ביצירת חברה אליטיסטית, חולה ובלתי מוסרית.

  שיחת היום בריכוזים החרדיים בארה”ב ובעיר התורה לייקווד, הוא נאומו הקשה והמצליף של המיליונר ואיש החסד מלוס אנג’לס, שלמה יהודה רכניץ.

  רכניץ נאם בערב הוקרה למנהל הווותיק הרב שלום חיים קנריק, שנערך ביום (א’) בלייקווד בהשתתפות כל ראשי מוסדות התורה וגדולי ראשי הישיבות.

  בדבריו תקף רכניץ את לייקווד – עיר התורה הגדולה ביותר בארה”ב, והפנה אצבע מאשימה כלפי ה”קנאים”, מנהלי תלמודי התורה והתושבים.

  “כל מנהל תלמוד תורה עומד כאן למשפט בפני 50 אלף חברי סנהדרין לייקווד”, האשים רכניץ.

  דבריו של רכניץ נסובו על האפליה הרווחת בלייקווד שבעטיה נותרים ילדים במשך שבועות ארוכים ללא מסגרת חינוך בגלל שהמנהל מסרב לקבל את הילד או הילדה לבית הספר מטעמי “יוקרה ואנוכיות.

  “אין כאן מנהל מוסד חינוכי אחד שלא מקבל כל יום טלפון מהורים שאומרים לו את המשפט הבא “אם אתה מקבל את ילד פלוני, או את ילדה פלונית לבית הספר, אנחנו מוציאים את הילדים שלנו ומעבירים אותו לבית ספר אחר”, אמר. “ומה אתם המנהלים עושים, מיד מבטיחים לא לקבל את הילדים הללו לבית ספר ובכך חורצים את עתידם ועולמם של הנפשות הרכות.

  “זאת בגלל שאתם המנהלים רוצים לשמור על הטריטוריה שלכם, על היוקרה של המוסד שלכם, כי אתם מפחדים שההורים האלה שמתנגדים שתכניסו ילדים אחרים, יפיצו שמועות, ובשנה הבאה לא יהיה לכם רישום, אתם לא חושבים על הילדים המסכנים האלה, על הצער של הנפשות הרכות שיושבות בבית כשחבריהם כבר הולכים לבית ספר, הילדים האלה בוכים, ההורים שלהם לא יודעים את נפשם מרוב צער.

  “יש לכם מושג איזה נזק בלתי הפיך זה גורם לילד שמרגיש שלא רוצים אותו בבית ספר, או לילדה בת 13 שמרגישה דחויה, ויושבת בבית כי הסמינר לא רוצה לקבל אותה?” מצליף רכניץ וממשיך, “אתם בטח חושבים לעצמכם איזו זכות יש לי, אדם המתגורר בלוס אנג’לס, לבוא ולהגיד כאן דעות? יש לי זכות. אני הקמתי פה תלמודי תורה, כדי שלכל ילד יהיה איפה ללכת, אני בדרכי לפה ללייקווד היום קבלתי עשרות טלפונים, כמו שאני מקבל כל יום, של הורים הרוסים וכואבים, שילדיהם לא התקבלו למוסדות חינוך, ומבקשים את עזרתי. אני מקבל את הטלפונים.

  “אני מכיר קהילות חרדיות בארה”ב, אין תופעה כזו בשום קהילה אחרת, כן יש במונסי כמה ילדים שלא התקבלו, יש בברוקלין, אבל פה זה הפך למחלה אמיתית.

  “אתם יודעים מה קורה לילדים ששומעים את הוריהם מכתיבים למנהל את מי להכניס ואת מי לא, הילדים האלה מסתובבים אח”כ אחרי כמה שנים, במוצאי שבת בפיצריות של לייקווד. מי נתן לכם את הרשות לקבוע את עתידו של הילד או הילדה רק בגלל שלדעתכם הוא לא מספיק “קנאי”, לא מספיק “פרום”.

  “אתם פה בלייקווד אומרים כל יום “אני מאמין שכ התורה המצויה עתה בידנו היא הנתונה למשה רבינו” אבל אתם עשיתם לכם פה בלייקווד “אני מאמין חדש” תורה חדשה, ה”אני מאמין שלכם החדש אומר “אני מאמין שאני טוב יותר ממך. אני מאמין שאני צריך להראות את כל החומרות שלי שכולם יראו כמה פרומער אני. אני מאמין שהילדים שלי טובים יותר ולא ראויים לילדים שלך. אני מאמין שהתורה ניתנה לילדים מושלמים ומשפחות מושלמות.

  “הקב”ה אוהב כל ילד באהבה מיוחדת.כל נשמה היא חלק אלוה ממעל. מישהו פרומער אמיתי אוהב כל יהודי אהבה אמיתית. ה’ קורא לכל יהודי בני יחידי. מה קרה לאהבה הזו? למה לא מדברים עליה?
  יצרנו קהילה אליטיסטית, תחרותית, אני טוב יותר ממך, לי מותר להעביר ביקורת על כולם, יש פה סנהדרין של 50 אלף איש, כל אחד מרשה לעצמו לבקר את השני לשפוך את דמו לקבוע את עתיד ילדיו, הכל תחת מעטה של “פרומקייט”, אמר רכניץ.

  בתום נאומו קרא למנהלי המוסדות לצאת מהערב עם אג’נדה חדשה: “אם הורה מתקשר אליכם ומאיים להוציא את ילדיו, במידה וילד פלוני יתקבל לבית ספר, תענו לו “אנחנו מצטערים להודיע לך, שדוקא הילד שלך לא מתאים לבית הספר שלנו, כי בשביל הילד שלך כדאי לך להקים בית ספר מיוחד שבו ילמד רק הילד שלך כדי שאף ילד אחר לא יקלקל אותו”, מציע רכניץ ומוסיף: אל תדאגו למצב הפיננסי של התלמוד תורה, את זה תשאירו לי”, מבטיח רכניץ.

 2. Joe Levin
  Joe Levin says:

  באירוע חינוכי בניו ג’רזי שבו השתתפו מנהלי מוסדות חרדים רבים, הפתיע המיליונר החרדי שלמה רכניץ באומרו כי מוסד שידחה ילדים מבין שורותיו – הוא לא יתרום לו.

  רכניץ פתח מילותיו באומרו כי אינו בעל מוסר אולם מדובר בדיני נפשות. “וכי תשאלו מי הוא שידבר אליכם בדברי תוכחה?, ראשית זה נכון, מי אני? אבל יש שתי סיבות לדבר. הסיבה הראשונה שכיבדו אותי לדבר ואני מעניק הרבה כסף למוסדות החינוך של לייקווד”, אמר.

  “הסיבה השניה היא שאני הוא שמקבל את הטלפונים והפניות של ההורים הבוכיים. ואני מקבל כל פניה אם אני יכול לעזור ואם לא. האומנות שלנו היא כנושא בעול עם חברו, אהבת ישראל. לבבות יהודים בוכים אלינו, איך אנו יכולים שלא לענות להם? יהודי בוכה אלינו, מבקש ומתחנן, איך אפשר שלא לעזור?”.

  לדבריו, מדובר בהרס נפש הילד. “אתם יודעים מה קורה לילדים ששומעים את הוריהם מכתיבים למנהל את מי להכניס ואת מי לא, הילדים האלה מסתובבים אח”כ אחרי כמה שנים, במוצאי שבת בפיצריות של לייקווד. מי נתן לכם את הרשות לקבוע את עתידו של הילד או הילדה רק בגלל שלדעתכם הוא לא מספיק קנאי, לא מספיק פרום”.

  בנאומו תקף בחריפות את מנהלי המוסדות החרדיים. “אתם פה בלייקווד עשיתם לכם ‘אני מאמין’ חדש, תורה חדשה. ‘אני מאמין שאני טוב יותר ממך. אני מאמין שאני צריך להראות את כל החומרות שלי שכולם יראו כמה פרומער אני. אני מאמין שהילדים שלי טובים יותר ולא ראויים לילדים שלך. אני מאמין שהתורה ניתנה לילדים מושלמים ומשפחות מושלמות.”

  “אנו עם של חסד, ציבור שעסוק כל היום בעשיית חסד במתן צדקה בגיוס צדקה בדאגה ליתומים ואלמנות בסיוע על כל צעד ושעל לדאוג שיהיה לכולם מה לאוכל ואיך להתחתן. כשרק צריך לקבור מישהו לא עלינו כולם מגיעים להלוויה. לאן נעלם כל החסד הזה כשצריך לקבל ילד לתלמוד תורה? ילדה לבית ספר?”.

  “אני מוכן עם עוד אנשים לשלם עבור בניית מוסדות, בכל מקום בעולם. אני מצפה לבנות עוד מוסדות. אבל אני לא מוכן לקחת חלק בזה. אנחנו יודעים על ההשגחה של השם יתברך, מנהלים את כל קיומינו על בטחון בה’. אבל כשזה מגיע לקבלת ילדים אנחנו הופכים להיות מומחים למתמטיקה. מה קרה לבטחון שלנו? למה לא נשאיר גם את זה לה’?”

  בדבריו הודיע כי לא יתרום למוסד שידחה נערים מבין כותליו. “זה משהו חדש שמתחיל כאן הערב, לא יהיה לי חלק בסיוע למוסדות שידחו ילד כלשהו. אני אעזור לכל מי שרק ימשיך להחדיר בילדים אהבת תורה אהבת השם. אבל לא דוחים יותר אף ילד! מי שדוחה ילדים מבית ספרו – לא בעזרתי”.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply